PerEXP Studio tasarım/çizim yayınlama kuralları

Bu blog yazısında PerEXP Studio’da içerik yayınlamak adına belirtilen kural listesi ele alınmaktadır. PerEXP Studio bünyesinde yer alan tüm tasarımcı ve çizerlerin kabul etmesini gerektiren bu şartlar PerEXP Studio yapısını, gelişimini ve vizyonunu koruma amaçlı oluşturulmuştur. Aşağıda listelenmiş olan bu kurallara ve yönergelere göre içerik hazırlanmalı ve uygun bir şekilde iletilmelidir. Her kural ihlalinin belli derecelerde yaptırımı mevcuttur.

Kişisel bilgiler

• “Application for Design/Drawing” formunda ad ve soyad bilgisi sizi temsil etmesi adına ve ek bir doğrulamaya ihtiyaç duyulmaması adına kimlikte yazdığı gibi doldurulmalıdır.

• “Application for Design/Drawing” formunda bu yaş doğum tarihi (Gün-ay-yıl) şeklinde belirtilmelidir. (Belirli inisiyatifler tanındığı durumlar tecrübeye bağlı gerçekleşebilir.)

• PerEXP Teamworks belirli durumlarda (Örn: ekstrem) sana ulaşmak adına belirli bilgilere ihtiyaç duyar. “Application for Design/Drawing” formunda bunlar mail ve telefon numarasıdır.

Profil kuralları

WordPress profilindeki görünürdeki adınız gerçek adınız ve soyadınızdan oluşmalıdır: Yapılan tasarımlar/çizimler PerEXP Studio’nun websitesinde sergilecek ve bunların sizin adınıza sergilenmesi için PerEXP Studio size davet yollayacaktır. Bu davetten sonra kayıt olma aşamasında WordPress profilinizdeki adınız gerçek hayatta kullandığınız ad-soyad olmalıdır. (Kendinizi temsil ediyorsunuz.)

WordPress profilinizin hakkımda bölümü dolu olmalıdır: WordPress kullanıcı profilinizdeki About Me (Hakkımda) bölümünün dolu olması zorunludur. (Okurlar sizin yazınızda sizin hakkınızda bilgi sahibi olup diğer tasarımlarınızı görebilecek.)

NOT: PerEXP Studio bünyesinde bulundurduğu tasarımcıların/çizerlerin kendilerini temsil etme noktasında kişiye referans kuvveti sağlayacak adımlar konusunda profil bilgilerinin tamamen dolu olmasını şart koşmaktadır.

Tasarım veya çizim yayınlama kuralları

Yayınlanmasını istenilen tasarım veya çizimin herhangi başka website veya sosyal mecrada eğer telif oluşturacak bir talep durumu oluşturacaksa yayınlanmamalıdır. (NFT olarak yayınlanması problem oluşturmamaktadır.)

Yapılan tasarım veya çizimler herhangi bir telif durumu barındıramayacak derecede özgün olmalıdır. Referans olarak bir görsel baz alınıyorsa tasarımını veya çizimini yaptığınız içeriğe kendi imzanızı atmalısınız.

Daha önceden kullanılan bir tasarım/çizim adı ve açıklamasını kullanabilirsiniz ancak olabildiğince özgün olmalısınız. Kullanmakta da herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Herhangi bir size ait olmayan bir tasarım/çizim paylaşımın sergisinin yapılması adına bir sergi talebi gönderilmesi durumunda PerEXP Studio yönetimi tarafından süresiz olarak uzaklaştırılmakta ve içeriğin bir telife sahip olması durumunda çok daha ağır yaptırımlar içerebilen durumların uygulanmasının da yolu da açılabilmektedir. (Çok boyutlu bir durumda izinsiz içerik kullanımından hukuki süreç başlatılır.)

Sergilenen içeriğin herhangi bir uygunsuz durum barındırmaması gerekmektedir. (Uygunsuz durum kapsamında bulunan bazı örnekler: Siyasi ve terörizm içeren içerik, herhangi bir kurum veya kuruluşun reklamını içeren içerik, cinsel içerik, özel bilgilerin yer aldığı içerik vb.)

Sergilenmek istenen içerik gönderilirken eğer bu bir tasarım ise orijinal versiyonu ile kural yönergelerindeki maddede belirtilen mail adresine gönderilmelidir. Eğer gönderilecek olan bir çizim ise parlaklığı ve kamera netliği yeterli derecede olacak şekilde fotoğraf çekilip gönderilmelidir. Çizimler mümkün olduğu derecede iyi bir açı ve fotoğrafın tamamını kaplayacak derecede olmalıdır. (Yeterli görülmediği takdirde size tekrardan mail yoluyla bu durum bildirilir.)

Sergilen içeriğe ait bir belirlenen isim olmalıdır. Sergilediğiniz eserin bir isme sahip olması arama motorlarında sizi öne çıkaran en büyük faktörlerden birisidir. Bunun dışında eserinize bir isim belirlerken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta: PerEXP Studio’da daha önceden yer alan bir tasarım ya da çizimin ismi ile aynı olmamasına dikkat edilmelidir. (Özellikle bu isim üzerinden sergilenmek isteniyorsa belli başlı durumlarda buna hak tanınır.)

Sergilenen bir içerikte tasarımlar/çizimler bir portfolyo şeklinde paylaşılacağı için bu tasarıma/çizime bu tasarımın/çizimin bir hikayesini/açıklamasını eklemelisiniz. Bunu ne düşünerek yaptığınız okurların tasarıma/çizime daha da adapte olmasını dolayısıyla sizi daha iyi tanımak istemesine olanak sağlayacaktır. Bundan dolayı yapılan her tasarımın/çizimin bir açıklamasının bulundurulması zorunludur.

Bir tasarım/çizim işinde birden fazla kişi yer alıyorsa bu kişiler bunu belirtmeli ve çalışma sırasına göre yüzdelik bir biçimde bunu belirtmelidir. Belirtilen yüzdeliğe göre emek karşılığının ağır basmasından dolayı sistemsel olarak yüzdesi fazla olan tasarımcı/çizer öne çıkarılır.

Sergilenen içerikte iletişim bilgileri formda belirtilen Instagram ve E-mail bilgilerine göre yapılmaktadır. Formdaki bilgilerin buna göre hazırlanması ve bu şekilde gönderilmesi beklenmektedir. Sonradan bir değişim durumunda bunu PerEXP Studio yönetimiyle görüşerek yapmalıdır.

Yayınlanması istenilen tasarım veya çizim mail yoluyla (perexpstudiomanagement@gmail.com) tasarımın/çizimin ismi ve açıklaması ile birlikte gönderilmelidir.

Herhangi bir tasarımcının/çizerin PerEXP Studio bünyesinden ayrılması durumunda mevcut gönderiler PerEXP Studio bünyesinde kalmaya devam etmektedir. Bu noktada tasarımcı tasarımını her yerde kullanmakta özgür (Websiteleri kapsam dışıdır.) ancak PerEXP Studio’dan kaldırılmasını talep edememektedir. Sonradan herhangi bir telif hakkı talep edemez. (Ayrılsanız bile gönderi tasarımcısı olarak yine sizin adınız kalır. İletişim bilgileri değiştirilmez.)

NOT: PerEXP Studio başvuru formunu “Application for Design/Drawing” doldurmakla birlikte bu şartları tamamen kabul etmiş sayılırsınız.

ℹ️|Bu yazı PerEXP Studio’yu daha iyi anlatma adına blog kapsamında oluşturulmuş bir yazıdır. Bu yazıda okuduğunuz bilgiler PerEXP Studio tarafından kontrolden geçmiş ve bunun üzerine yayınlanmıştır.

Yazar ve editör: Murat Kaan Önsel

%d bloggers like this: